Windows 8′de Uygulama Geliştirme


Windows 8′de Uygulama Geliştirme

Bu iki arayüzde işletim sisteminin çekirdek servislerini kullanıyor. Yani bir başka dille, çekirdeği aynı olan işletim sistemi üzerinden 2 farklı yazılım geliştirme ortamı mevcut.

Örneğin masaüstü modunda şu ana kadar Windows 7′de sahip olduğumuz tüm senaryolar ve geliştirme yöntemleri aynen burada da yer alacak. Masaüstü uygulamaları ve tarayıcı üzerinden çalışan web uygulamaları Windows 8’de çalışacağı gibi Windows 8 için yazılım geliştirmesi de yapılabilecek.

Yeni Başlangıç ekranı ise “WinRT” adını verdiğimiz ve önümüzdeki günlerde bolca bahsedeceğimiz “Windows RunTime” katmanı bulunmakta, burada işletim sistemine ait sistem servislerine erişebilmekteyiz. Bu WinRT katmanımız üzerinde çeşitli yazılım dillerimiz bulunuyor: XAML + C#, XAML+VB, XAML + C++ ve HTML/JS(Chackra). Buradaki bütün diller birinci sınıf, sizin bilginiz ve birikiminiz hangi dil üzerine ise onun üzerinden uygulama geliştirmeye devam edebiliyorsunuz.

Uygulama Geliştirme Araçları

“Visual Studio 2012″ ve “Blend for Visual Studio” bundan sonra bizlerin Windows 8 üzerindeki uygulama geliştirme araçlarımız. Bu iki uygulama geliştirme aracı da tek bir kurulum paket içerisinde birlikte geliyor.

Şu anda uygulama geliştirmek için çeşitli Visual Studio versiyonları mevcut, eğer sadece Windows 8 Mağazası uygulaması geliştirmek istiyorsanız, ücretsiz test ederek, uygulama geliştirmek için “Visual Studio 2012 Express for Windows 8″ sürümünü kullanabilirsiniz.

Visual Studio’nun sitesinden gerekli araçları indirebilirsiniz.

Reklamlar

2 comments on “Windows 8′de Uygulama Geliştirme

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s